Na czym polega praca handlowca?

Przedstawiciel handlowy jest zazwyczaj osobą kierunkowo wykształconą, która ma doświadczenie w sprzedaży produktów. Przy tym należy zauważyć, że handlowiec to zawód zupełnie inny niż zawód akwizytora, który oferuje sprzedaż produktów przypadkowym osobom. Strategia działania handlowca jest zazwyczaj bardziej przemyślana, jest on przedstawicielem danej firmy i stara się on sprzedać jej usługi lub produkt konkretnej grupie docelowej. Jednocześnie, powinien być postrzegany jako osoba, która nie tylko chce osiągnąć sukces poprzez sprzedaż, ale też zależy jej, aby osoba, która dane dobra nabywa również je sprzedała z zyskiem, a więc aby obu stronom przyniosło to korzyści.

Praca, która ma charakter mobilny

W pracy handlowca ogromne znaczenie ma bezpośredni kontakt z klientem. Dlatego też najczęściej handlowiec jest takim specjalistą, który ciągle jest w ruchu. Jednego dnia może objechać nawet kilka lub kilkanaście potencjalnych punktów, w których znajdują się odbiorcy jego usług lub produktów po to, aby swój towar zareklamować, zaproponować jego ekspozycję i przekonać na przykład właściciela sklepu, że sprzedaż takiego właśnie asortymentu będzie dla niego jak najbardziej opłacalna. Dlatego też praca handlowca jest tak mobilna i zakłada, że trzeba będzie cały czas być w ruchu i przemieszczać się z jednego punktu do drugiego. Z tego też względu handlowcy bardzo często otrzymują w pakiecie zarówno samochód (wraz ze zwrotem kosztów na paliwo) jak i telefon służbowy.

Praca dla osoby, która dobrze czuje się wśród ludzi

Handlowiec powinien być osobą kontaktową, która lubi pracę z ludźmi. Jednocześnie powinien mieć wiedzę na temat technik sprzedaży, być cierpliwy, ugodowy, a także powinien wywierać określone wrażenie, jako osoba kompetentna, handlująca dobrymi produktami, mająca zarówno atrakcyjną ofertę jak i czyste intencje sprzedaży towarów (bez przysłowiowego „wciskania na siłę” tego co ma bez znaczenia, czy ktoś tego potrzebuje czy nie). Umiejętności interpersonalne przydają się także w momencie, kiedy trzeba rozbudowywać swoją bazę klientów o nowe jednostki, co także jest wpisane w pracę handlowca. W momencie, kiedy handlowiec aktywnie pozyskuje nowych klientów – może liczyć na naprawdę sensowne bonusy i prowizje.

Praca dla osób, które mają motywację i które umieją się zorganizować

Praca handlowca jest pracą w ciągłym ruchu, gdzie ani przez chwilę nie można stać w miejscu. Równocześnie trzeba być cały czas w kontakcie telefonicznym – zarówno z firmą – szefostwem, zaopatrzeniem – jak i z klientami. System prowizji w wielu miejscach pracy dla handlowców często jest układany w taki sposób, że zaczynają oni zarabiać sensowne pieniądze dopiero w momencie, kiedy pojawiają się prowizje od konkretnych działań. Trzeba się więc wykazać zarówno doświadczeniem jak i aktywną postawą, która może zaprocentować w przyszłości. Cechą charakterystyczną tej pracy są też częste wyjazdy i długie godziny spędzone za kierownicą samochodu, zwłaszcza jeśli przydzielony teren jest naprawdę rozległy.